czwartek, 19 marca 2009

Początek...


Rozpoczynając pisanie tego bloga najlepiej zacząć od krótkiej notki biograficznej Audrey Hepburn. Jednak ja zacznę od słów, które powiedziała ona swojemu synowi:


"Gdybym kiedyś chciała napisać biografię, (...) zaczęłabym w ten sposób: Przyszłam na świat 4 maja 1929 roku w Brukseli, w Belgii... i umarłam półtora miesiąca później"


Po tym wstępie mogę przejść do tego kim była Audrey Hepburn, jak wiele zrobiła dla światowego kina, mody czy nawet muzyki. Ale przede wszystkim trzeba tu wspomnieć o jej niestrudzonym działaniom na rzecz biednych i pokrzywdzonych dzieci w organizacji UNICEF.



Audrey Kathleen Hepburn (ur. 4 maja 1929 r. w Ixelles w Belgii, zm. 20 stycznia 1993 r. w Tolochenaz w Szwajcarii). Aktorka, tancerka, modelka, działaczka humanitarna. Jej matka była holenderską arystokratką, ojciec - Brytyjczykiem. Kiedy dziewczynka miała 10 lat, ojciec niespodziewanie porzucił rodzinę.
W czasie II wojny światowej przebywała w okupowanej Holandii i w tym czasie używała nazwiska Edda van Heemstra. Z powodu brutalnej okupacji niemieckiej Hepburn, podobnie jak większość Holendrów, cierpiała głód – szczególnie od 1944.
"Wojnę spędziłam w Holandii - opowiada - Przeżyliśmy całą niemiecką okupację i kłopoty z zaopatrzeniem. Najgorsza była ostatnia zima. Brakowało jedzenia, bo większość zapasów rekwirowało wojsko. Oczywiście istnieje ogromna różnica pomiędzy śmiercią głodową i niedożywieniem, ale wtedy chodziłam bardzo, bardzo głodna. Tuż po wojnie, wraz z pracownikami Czerwonego Krzyża, przybyli ludzie z nowej organizacji, z której po pewnym czasie powstał dzisiejszy UNICEF. Przywieźli żywność, lekarstwa i ubrania. Wszystkie pobliskie szkoły zmieniono w punkty opieki społecznej. Bywałam tam z innymi dziećmi. Całe życie byłam związana z UNICEF-em".
Po wojnie Hepburn przeniosła się do Londynu, gdzie uczyła się w szkole baletowej pracowała jako modelka i zaczęła występować w filmach, głównie jako statystka lub w drugo- i trzecioplanowych rolach. W jednej z epizodycznych ról w "The Secret People" pisarka Colette dostrzegła jej niesamowity urok i zaproponowała jej tytułową rolę Gigi w adaptacji jej powieści na Broadwayu. Audrey wątpiła w swój talent, ale propozycję przyjęła, za tę rolę otrzymała nagrodę dla najlepszej debiutantki roku. Spodobała się publiczności i stała się gwiazdą. Wówczas została wybrana do zagrania głównej roli w "Rzymskich wakacjach" Williama Wylera, gdzie partnerował jej Greogory Peck. Dzięki tej roli zdobyła swojego jedynego Oscara (spośród tych przyznawanych w regularnym konkursie), a za sprawą Pecka poznała Mela Ferrera, który potem został jej mężem, ale przedtem przeżyła kilkutygodniowy romans z przystojnym Williamem Holdenem. W 1954 roku przyjęła rolę Sabriny w komedii romatycznej o takim samym tytule, gdzie partnerowali jej właśnie Holden i Humphrey Bogart, który nie przepadał ani za Audrey, ani za Williamem. Rola ta przyniosła Hepburn drugą nominację do nagrody Akademii Filmowej. Potem Audrey pojawiła się m.in. w "Zabawnej buzi" z Fredem Astaire, "Miłości po południu", gdzie parterem Hepburn był Gary Cooper oraz "Wojnie i pokoju", w której pojawiła się w towarzystwie Henry'ego Fondy oraz swojego ówczesnego małżonka Mela Ferrera. Audrey dwukrotnie poroniła, m.in. po upadku z konia podczas kręcenia westernu "Bez przebaczenia" w reżyserii Johna Hustona. W 1959 pojawiła się w jednej z najlepszych swoich ról, siostry Luke w "Historii zakonnicy", która przyniosła trzecię nominację do Oscara i nagordę nowojorskiej krytyki. Audrey przyjęła rolę w filmie Blake Edwardsa "Śniadanie u Tiffany'ego", co z kolei zaowocowało czwartą nominacją do statuetki. Przed samym rozpoczęciem zdjęć do filmu Audrey urodziła swoje pierwsze dziecko, syna Seana. W 1964 na ekrany kin weszła "My Fair Lady", która otrzymała 12 nominacji do Oscara, ale Audrey w typowaniach pominięto. Wywołało to wiele skandali i wielu ludzi wypowiedziało z tego powodu sporo słów krytyki pod adresem Akademii. W 1967 zagrała w filmie "Doczekać zmroku", przyniósł on jej ostatnią w jej karierze, piątą nominację do Oscara.
Od 1967 Hepburn porzuciła karierę aktorską, decydując się występować bardzo sporadycznie i poświęciła się pracy jako specjalny ambasador UNICEF. Pamiętając własne przeżycia z czasów II wojny światowej Hepburn poświęciła się pracy humanitarnej, mającej na celu pomoc głodującym dzieciom w najbiedniejszych krajach świata. Za swoją pracę otrzymała w dniu 11 grudnia 1992, z rąk prezydenta George'a Busha, Prezydencki Medal Wolności (Presidential Medal of Freedom). Pośmiertnie przyznano jej nagrodę Jean Hersholt za pracę humanitarną.
Zmarła 20 stycznia w 1993 r. na raka jelita i została pochowana w Tolochenaz w Szwajcarii.

3 komentarze:

  1. Woow, nie wiedziałam, że Audrey dostała tylko jednego Oscara! To kto dostawał go wtedy, kiedy ona była nominowana? Naprawdę nie wiem czasem, czy kieruje się Akademia przyznając nagrody. Nawet teraz patrząc na laureatów zastanawiam się, za co większość dostała te nagrody. Tak to już z konkursami o charakterze masowym.

    OdpowiedzUsuń
  2. czesc Myszu.;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniale, że w końcu ukazał się blog o Audrey. Dzięki

    OdpowiedzUsuń